planet e  klases se II-te

te shkoqitura sipas muajve

Vizito   www.edukimi.webs.com               komento   bregu@gmx.com

Bisedojmė ; Fillojmė klasėn e dytė

Lexojmė: Taulanti ėshtė I gėzuar

Shkruajmė: Nė shkollė pas pushimeve  verore

Pėrpunim I tekstit : Hapen dyert, hapen zemrat

Lexim  dhe komentim I tekstit :Happen dyert , happen zemrat

Gramatikė: Teksti  dhe fjalia

Gramatikė : Teksti  dhe  fjalia – ushtrime

Pėrpunim  I  tekstit  :  Vajza  e  luleve

Lexim  dhe  ritregrim  I  tekstit :Vajza  e luleve

Bisedojmė: Vajza  e  luleve

Bisedojmė :  Vendi  im

Shkruajmė: Kosova  ėshtė  vendlidja  ime

Pėrpunim  I  vjershės :  Ku  kemi  lerė

Analizė   dhe  recitim   I  vjershės :  Ku  kemi  lerė

Lexojmė: Sa  tė dua , o   Shqipėri

Gramatikė: Tekstet  ndryshojnė nga  njėri  tjetri

Gramatikė: Tekstet ndyshojnė nga  njėri  tjeri- ushtrime

Shkruajmė:  Atdheu  im 

Pėrpunim  I  tekstit  : ekskurzioni

Lexim  dhe  komentim I  tekstit: Ekskurzioni

Bisedojmė: I  duam  kafshėt

Pėrpunim  I  tekstit :  Pemėt  dhe  perimet

Lexim  dhe  analizė  e  tekstit :  Pemėt   dhe  perimet

Gjėegjėza

Shkruajmė  :  Pėrshkruajmė  frutat

Gramatikė:  Fjalia

Garamatikė:  Fjalia -  ushtrime

Bisedojmė : I  duam    kafshėt

Lexojmė :  Baloja

Shkruajmė:  Kafshėt

Gramatikė:  Ndryshojmė  vendin  pjesėve    fjalisė

Lexojmė: Vjeshta  e  artė

Gramatikė:    dallojmė  foljet

 

Gramatikė:    dallojmė  foljet

Pėrpunim  I  tekstit:  Pula   e   vogėl  kuqaloshe

Dramatizim I  tekstit :   Pula  e   vogėl  kuqaloshe

Bisedojmė:    orėn  e  punėdorės

Lexojmė  :   Edhe   Miri  I  vogėl   punon

Fjalė      urta

Pėrpunim  I  tekstit :  Ēerdhen  ta   ruaj

Komentim  I  tekstit :  Ēerdhen  ta   ruaj

Shkruajmė:  Si    kėrkojmė   falje

Pėrpunim  I  pėrrallės:  Gomari    deshi   tė bėhet  mbret

Ritregim I  pėrrallės:  Gomari qė  deshi      bėhet  mbret 

Gramatikė :  Dallojmė  emrin

Gramatikė:   Dallojmė   emrin

Pėrpunim I  librit  pėr  lexim

Lexim    dhe  komentim  I  librit     lexuar

Diktim  I njė  teksti    shkurtėr

Bisedojmė  :  Te  mjeku

Lexojmė : Tre  mjekėt  e  mėdhenjė

Shkruajmė:  Vizitė   te mjeku

Pėrpunim  I  tekstit: Tre   diejt   e  Dianės

Lexim   dhe  komentim  I tekstit : Tre  diejt   e Dianės

Gramatikė.  Gjinia  e   emrave

Gramatikė:  Gjinia  e   emrave

Bisedojmė: Nė  prishtinė

Shkruajmė:  Qytetet   tona

Lexojmė:  Vendi  im

Gramatikė: Numri  I   emrave

Gramatikė:  Numri   I  emrave

Pėrpunim  I tekstit: Marigona  dhe   Flamuri

Analizė  e  tekstit: Marigona  dhe Flamuri

Bisedojmė:  Skėnderbeu

 

Shkruajmė:  Skėnderbeu

Gramatikė:  Dallojmė   mbiemrin

Gramatikė:  dallojmė  mbiemrin

Pėrpunim I  tekstit : Flamuri  magjik

Ritregim  I  tekstit :  Flamuri  magjik

Bisedojmė:    fshat

Shkruajmė:  Fshati

Lexojmė:  Dheu    ėshtė   flori

Pėrpunim   I  tekstit :  Mos   e  prej

Lexim  dhe  analizė  e  tekstit :  Mos   e  prej

Gramatikė : Gjinia  e  mbiemrave

Gramatikė: Gjinia  e  mbiemrave

Pėrpunim I  tekstit:  Bora   e   pare

Komentim  I  tekstit:  Bora  e  parė

Bisedojmė: Sė  shpejti  vjen  Viti  I  Ri

Shkruajmė: Dėshirat   tona

Pėrpunim  I   vjershės:  Viti  I   Ri

Lexim   dhe  komentim  I  vjershės :  Viti  I  Ri

Lexojmė:  Bredhi

Pėrpunim   I  vjeshės  :  Lepuroshi

Analizė   dhe   recitim  I  vjershės:  Lepuroshi

Gramatikė :  numri    I  mbiemrave

 

Bisedojmė:  Si  e  kalojmė  kohėn  e  lire

  shkruajmė  planin  tone    punės

Lexojmė:  grizi  u    I  dobishėm

Pėrpunim  I  tekstit :  Pėllumbat

Ritregim   I  tekstit :  Pėllumbat

Gramatikė: Zgjedhimi I  foljes ,, shkoj ,, nė kohėn  e  kryer

Gramatikė:  zgjedhimi  I  foljes ,, shkoj,,  nė kohėn  e  kryer

Pėrpunim  I tekstit : Mburraveci

Komentim  I  tekstit  :  Mburraveci

Pėrpunim  I  kėngės  popullore: Ju  lule,  gjithė  sa  jeni

Ushtrime   kėndimi  I   kėngės:  Ju  lule, gjith  sa  jeni

Pėrpunim  I  tekstit:  Vizita    shkollėn  e  parė   shqipe

Analizė e  tekstit:Vizita  e    shkollėn  e  pare  shqipe

Gramatikė: zgjedhimi  I foljes   ,,  shkoj  ,,     kohėn  e ardhme

Gramatikė: Zgjedhimi  i  foljes  ,,shkoj ,,     kohėn  e ardhme

Bissedojmė :  Festa  e  nėnės

 Shkruajmė:  Festa   e  nėnės

Lexojmė: Dhurata  e  Erinės

Pėrpunim  I  poezisė:  Nėnė  e  babė  unė  I  dua

Analizė  dhe  recitim  I  poezisė :  Nėnė  e  babe  unė  I  dua

Diktim   :  shkrimi  I  lire

Pėrpunim  I  librit  pėr  lexim : ,, Vjersha    zgjedhura ,, A .  Huruglica

Lexim  dhe  analizė  e  librit    lexuar : ,, Vjersha   tė zgjedhura ,, A. Huruglica

Pėrpunim  I  pėrrallės :  Gruaja  dhe   pula

Komentim  I  pėrrallėzės : Gruaja   dhe  pula

Gramatikė : Zgjedhimi I  foljes ,, kam,, ,  ,,  jam,,    kohėn  e  tashme

Gramatikė: zgjedhimi I foljes ,,  kam  ,, ,  ,,jam,, nė kohėn  e  kryer

Pėrpunim  I tekstit: Xhaxhi Albani dhe  Albani  nėn  dru

Komentim  I  tekstit:  Xhaxhi  Albani  dhe  Albani  nėn  dru

Bisedojmė:  Shokėt

Lexojmė: Historia   e  dy  shokėve

 

Shkruajmė:   Pėrshkruajmė   shokėt  tanė

Pėrpunim  dhe  lexim :Kėngė  popullore  pėr  fėmijė

Komentim: Kėngė popullore  pėr  fėmijė

Recitojmė: Vjersha    zgjedhura

Gramatikė: zgjedhimi  I  foljeve ,, kam,,  ,  ,,jam,, nė  kohėn  e kryer

Gramatikė: Zgjedhimi I foljeve ,,kam,, ,  ,, jam ,, nė  kohėn  e  kryer

Pėrpunim  I pėrrallės: Miligona  dhe  Pėllumbi

Shkruajmė : Shokėt  dhe  shoqet  tona

Pėrpunim  I tekstit : Si  bėri  njėri  shumė  miq

Lexim   dhe  komentim  I tekstit :Si bėri  njėri  shumė  miq

Pėrpunim  I  librit  pėr  lexim: ,,Xixėllonjat  e   vogla ,,  Q . Guranjaku

Lexim  dhe  analizė e  librit    lexuar :  Xixėllonjat  e  vogla ,,

Pėrpunim  I pėrrallėzės :  Mbreti   dhe  buburreci

Komentim  I  pėrrallėzės: Mbreti  dhe  buburreci

Bisedojmė:    pranojmė   fajin

Lexojmė:  Mos  e fshih  fajin

Pėrpunim  I  vjershės: Pula   dhe  Fiku

Ritregim  I  vjershės:  Pula   dhe Fiku

Gramatikė: Zgjedhimi I foljeve:,,kam,, ,  ,,jam,, nė  kohėn  e  ardhme

Gramatikė: Zgjedhimi I foljeve:  ,,kam,,  ,  ,,jam,, nė  kohėn  e  ardhme

Komentim I  njė  pėrralle    ndėgjuar

Shkruajmė   mbi  bazėn  e figurave

 

Pėrpunim I pėrrallėzės popullore:  Gjarpri, kutia   dhe Syligu

Ritregim I  pėrrallėzės :  Gjarpri,  kutia  dhe  syligu

Bisedojmė:  Jemi     pastėr

Lexojmė: Tri   gabimet  e  mia

Pėrpunim  I tekstit:  Zogu  cicėron

Komentim  I tekstit :  Zogu  cicėron

Shkruajmė:  Pastėrtia

Libri     do ta  lexojmė

Lexim  dhe analizė  e  librit  tė lexuar

Komentojmė:  mėsojmė  prej  gabimeve

Bisedojmė: Ngjarje    padėshiruar

Lexojmė: Miza    donte  bisht

Pėrpunim  I tekstit : shtėpia  ime  ka  sy

Komentim  I tekstit: shtėpia  ime  ka  sy

Gramatikė: fjalia ka   kuptime  tė ndryshme

Gramatikė: Fjalia ka  kuptime    ndryshme

Pėrpunim  I  tekstit : Ngatėrrimet   e Blerimit

Lexim  dhe  analizė  e  tekstit : Ngatėrrimet  e  Blerimit

Shkruajmė: Ngjarje  tė padėshiruar

Pėrpunim  I  tekstit:  Zėnka    zakonshme

Komentim  I  tekstit :  Zėnka    zakonshme

Bisedojmė:  sjellja  e  mire  na  zbukuron

Lexojmė:  Skifteri   dhe  macja

Pėrpunim  I tekstit:  Tre  diejt e  Dianės

Komentim  I  tekstit : tre  diejt e  Dianės

Sinonimet  ose fjalėt  me  kuptim    njėjtė

Sinonimet  ose  fjalėt  me    njėjtin  kuptim

Ushtrime nė    lexuar

Fjalė     urta  popullore

 

Shkruajmė:  Mirėsjellja

Pėrpunimi  I  tekstit : Shkopi  magjik

Ritregim  I  tekstit :  shkopi  magjik

Bisedojmė:  Ēdo     bėhem  kur    rritem

Lexojmė:  Mimozė  llastica

Pėrpunim I  pėrrallės.Ēupa    derdhte trėndafila  nga  goja

Ritregim I  pėrrallės: Ēupa  qė derdhte trėndafila nga  goja

Anonimet  ose  fjalėt  me  kuptim    kundėrt

Anonimet  ose  fjalėt  me  kuptim    kundėrt

Shkruajmė: Profesionet

Pėrpunim  I  tekstit :  Pylli

Komentim  I  tekstit: Pylli

Pėrpunim I pėrrallės:  Rosaku   I  vogėl  I   shėmtuar

Ritregim  I  pėrrallės : Rosaku I  vogėl  I  shėmtuar

Gramatikė:     prishim  dhe  tė  rindėrtojmė fjalitė

Gramatikė: Tė  prishim  dhe  tė rindėrtojmė fjalitė

Bisedojmė:  mjetet  e  udhėtimit

Lexojmė: Mė  se  udhėtonin  njerėzit

Pėrpunim i  pėrrallės :  E   pėrhitura

Ritregim  i  pėrrallės : E  pėrhitura

Ushtrime    tė lexuar  dhe nė  shkruar

Gramatikė: Tė zgjerojmė  grupet  e  fjalėve

Gramatikė: Tė  zgjerojmė grupet  e  fjalėve –Ushtrime

Shkruajmė: Mjetet  e  udhėtimit

Pėrpunim  i  librit  pėr lexim: ,, Tregime  pėr kecin  Bardhosh,,

Lexim   dhe analizė e  librit    lexuar: ,, Tregime  pėr kecin Bardhosh,,

Pėrpunim i  pėrrallės:  Maro  Pėrhitura

Ritregim  i  pėrrallės:  Maro  Pėrhitura

Analizė  e  tekstit: Letra   e  Lulit

 

Bisedojmė:Sė  shpejti  fillojnė  pushimet

Lexojmė:  Mirupafshim

Pėrpunim  I  tekstit  : O   ju  bjeshkė,  o   ti  det

Komentim   I  vjershės :  O  ju  bjeshkė, o  ti  det

Pėrpunim  I  tekstit:  Korriku

Komentim   I  tekstit:  korriku

Gramatikė: Tė  zgjerojmė  fjalitė

Gramatikė: Tė  zgjerojmė  fjalitė

Tė shkruajmė :  Shkruajmė  pėr pushimet

Librat    do ti  lexojmė

 

Gramatikė:  Numri  I  mbiemrave

Lexim: njė  tekst     shkurtėr

Bisedojmė: I duam  librat

Lexojmė:  shoku   im

Shkruajmė: ritregojmė  me  shkrim

Pėrpunim  I  vjershės :  Libri  im

Analizė   dhe   recitim   I  vjershės :  Libri  im

Bisedojmė:  Njeriu  prej  bore

Lexojmė:   Bora

Shkruajmė: Njeriu  prej   bore

Gramatikė: Zgjedhimi  I  foljeve

Gramatikė: Zgjedhimi   I  foljeve

Bisedojmė:     rrugė

Bisedojmė:  Mos, biri   im

Shkruajmė:  Pėrshkruajmė   ngjarje  nga  jeta

Pėrpunim  I tekstit :  Rruga   e  shtruar   me   hi

Ritregim   I  tekstit  :  Rruga  e  shtruar   me   hi

Gramatikė : Zgjedhimi  I  foljes ,, Lexoj   ,, nė  kohėn  e  tashme

Gramatikė:  Zgjedhimi  I  foljes ,,Lexoj,, nė  kohėn  e  tashme

Pėrpunim  I  librit  pėr  lexim:Tregime  pėr  fėmijė –Qamil  Batalli

Analizė  e  librit    lexuar  pėr  lexim ,, Tregime  pėr  fėmij ,, -Qamil Batalli

Pėrforcim    shkruarit  dhe    lexuarit

 

Gramatikė: Ndryshojmė vendin  pjesėve    fjalisė

Lexojmė :  Kaqja   dhe  zogu

Bisedojmė:     shtėpi

Shkruajmė:  Ndihmojmė      shtėpi

Gramatikė:  Fjalia     e  vogėl

Gramatikė : fjalia     e  vogėl – pėrf.

Pėrpunim  I  tekstit:  Ditėlindja   e   Enit

Lexim   dhe  komentim  I  tekstit :  Ditėlindja  e  Enit

Bisedojmė: Luajmė    bashku

Lexojmė:  Deshtė   dhe  ujku

Shkruajmė:  Lojėrat  tona

Garamatikė:  Fjalitė  ndryshojnė  nga  njėra –tjetra

Gramatikė:  Fjalitė  ndryshojnė  nga  njėra – tjetra

Pėrpunim  I  tekstit:  Loja  me   tren

Lexim   dhe  analizė  e  tekstit:  Loja  me  tren

Bisedojmė :  kėrkojmė  ndihmė

Shkruajmė :  Njoftimi   dhe  ftesa

Gramatikė:  Fjalia  pohore   dhe  mohore

Gramatiė:  Fjalia  pohore  dhe  mohore

Lexojmė: Historia    e  njerėzimit

Bisedojmė:  Punojmė      bashku

Shkruajmė:  Punėt  e  shtėpisė

Lexojmė: Tė  gjithė  punojmė

Gramatikė:  Ndajmė   fjalitė - Emri

Gramatikė:  Ndajmė  fjalitė  - Emri

Pėrpunim  I  tekstit :  Vjeshta   dhe  miqtė  e  saj

Lexim  dhe  ritregim I  tekstit: Vjeshta   dhe  miqtė  e  saj

Bisedojmė:  stinėt   dhe   koha

Shkruajmė:  Stinėt

Lexojmė: Vjeshta  e  artė

Gramatikė:    dallojmė  foljet

 

Gramatikė:    dallojmė  foljet

Pėrpunim  I  tekstit:  Pula   e   vogėl  kuqaloshe

Dramatizim I  tekstit :   Pula  e   vogėl  kuqaloshe

Bisedojmė:    orėn  e  punėdorės

Lexojmė  :   Edhe   Miri  I  vogėl   punon

Fjalė      urta

Pėrpunim  I  tekstit :  Ēerdhen  ta   ruaj

Komentim  I  tekstit :  Ēerdhen  ta   ruaj

Shkruajmė:  Si    kėrkojmė   falje

Pėrpunim  I  pėrrallės:  Gomari    deshi   tė bėhet  mbret

Ritregim I  pėrrallės:  Gomari qė  deshi      bėhet  mbret 

Gramatikė :  Dallojmė  emrin

Gramatikė:   Dallojmė   emrin

Pėrpunim I  librit  pėr  lexim

Lexim    dhe  komentim  I  librit     lexuar

Diktim  I njė  teksti    shkurtėr

Bisedojmė  :  Te  mjeku

Lexojmė : Tre  mjekėt  e  mėdhenjė

Shkruajmė:  Vizitė   te mjeku

Pėrpunim  I  tekstit: Tre   diejt   e  Dianės

Lexim   dhe  komentim  I tekstit : Tre  diejt   e Dianės

Gramatikė.  Gjinia  e   emrave

Gramatikė:  Gjinia  e   emrave

Bisedojmė: Nė  prishtinė

Shkruajmė:  Qytetet   tona

Lexojmė:  Vendi  im

Gramatikė: Numri  I   emrave

Gramatikė:  Numri   I  emrave

Pėrpunim  I tekstit: Marigona  dhe   Flamuri

Analizė  e  tekstit: Marigona  dhe Flamuri

Bisedojmė:  Skėnderbeu

 

Shkruajmė:  Skėnderbeu

Gramatikė:  Dallojmė   mbiemrin

Gramatikė:  dallojmė  mbiemrin

Pėrpunim I  tekstit : Flamuri  magjik

Ritregim  I  tekstit :  Flamuri  magjik

Bisedojmė:    fshat

Shkruajmė:  Fshati

Lexojmė:  Dheu    ėshtė   flori

Pėrpunim   I  tekstit :  Mos   e  prej

Lexim  dhe  analizė  e  tekstit :  Mos   e  prej

Gramatikė : Gjinia  e  mbiemrave

Gramatikė: Gjinia  e  mbiemrave

Pėrpunim I  tekstit:  Bora   e   pare

Komentim  I  tekstit:  Bora  e  parė

Bisedojmė: Sė  shpejti  vjen  Viti  I  Ri

Shkruajmė: Dėshirat   tona

Pėrpunim  I   vjershės:  Viti  I   Ri

Lexim   dhe  komentim  I  vjershės :  Viti  I  Ri

Lexojmė:  Bredhi

Pėrpunim   I  vjeshės  :  Lepuroshi

Analizė   dhe   recitim  I  vjershės:  Lepuroshi

Gramatikė :  numri    I  mbiemrave

 

Bisedojmė:  Si  e  kalojmė  kohėn  e  lire

  shkruajmė  planin  tone    punės

Lexojmė:  grizi  u    I  dobishėm

Pėrpunim  I  tekstit :  Pėllumbat

Ritregim   I  tekstit :  Pėllumbat

Gramatikė: Zgjedhimi I  foljes ,, shkoj ,, nė kohėn  e  kryer

Gramatikė:  zgjedhimi  I  foljes ,, shkoj,,  nė kohėn  e  kryer

Pėrpunim  I tekstit : Mburraveci

Komentim  I  tekstit  :  Mburraveci

Pėrpunim  I  kėngės  popullore: Ju  lule,  gjithė  sa  jeni

Ushtrime   kėndimi  I   kėngės:  Ju  lule, gjith  sa  jeni

Pėrpunim  I  tekstit:  Vizita    shkollėn  e  parė   shqipe

Analizė e  tekstit:Vizita  e    shkollėn  e  pare  shqipe

Gramatikė: zgjedhimi  I foljes   ,,  shkoj  ,,     kohėn  e ardhme

Gramatikė: Zgjedhimi  i  foljes  ,,shkoj ,,     kohėn  e ardhme

Bissedojmė :  Festa  e  nėnės

 Shkruajmė:  Festa   e  nėnės

Lexojmė: Dhurata  e  Erinės

Pėrpunim  I  poezisė:  Nėnė  e  babė  unė  I  dua

Analizė  dhe  recitim  I  poezisė :  Nėnė  e  babe  unė  I  dua

Diktim   :  shkrimi  I  lire

Pėrpunim  I  librit  pėr  lexim : ,, Vjersha    zgjedhura ,, A .  Huruglica

Lexim  dhe  analizė  e  librit    lexuar : ,, Vjersha   tė zgjedhura ,, A. Huruglica

Pėrpunim  I  pėrrallės :  Gruaja  dhe   pula

Komentim  I  pėrrallėzės : Gruaja   dhe  pula

Gramatikė : Zgjedhimi I  foljes ,, kam,, ,  ,,  jam,,    kohėn  e  tashme

Gramatikė: zgjedhimi I foljes ,,  kam  ,, ,  ,,jam,, nė kohėn  e  kryer

Pėrpunim  I tekstit: Xhaxhi Albani dhe  Albani  nėn  dru

Komentim  I  tekstit:  Xhaxhi  Albani  dhe  Albani  nėn  dru

Bisedojmė:  Shokėt

Lexojmė: Historia   e  dy  shokėve

 

Shkruajmė:   Pėrshkruajmė   shokėt  tanė

Pėrpunim  dhe  lexim :Kėngė  popullore  pėr  fėmijė

Komentim: Kėngė popullore  pėr  fėmijė

Recitojmė: Vjersha    zgjedhura

Gramatikė: zgjedhimi  I  foljeve ,, kam,,  ,  ,,jam,, nė  kohėn  e kryer

Gramatikė: Zgjedhimi I foljeve ,,kam,, ,  ,, jam ,, nė  kohėn  e  kryer

Pėrpunim  I pėrrallės: Miligona  dhe  Pėllumbi

Shkruajmė : Shokėt  dhe  shoqet  tona

Pėrpunim  I tekstit : Si  bėri  njėri  shumė  miq

Lexim   dhe  komentim  I tekstit :Si bėri  njėri  shumė  miq

Pėrpunim  I  librit  pėr  lexim: ,,Xixėllonjat  e   vogla ,,  Q . Guranjaku

Lexim  dhe  analizė e  librit    lexuar :  Xixėllonjat  e  vogla ,,

Pėrpunim  I pėrrallėzės :  Mbreti   dhe  buburreci

Komentim  I  pėrrallėzės: Mbreti  dhe  buburreci

Bisedojmė:    pranojmė   fajin

Lexojmė:  Mos  e fshih  fajin

Pėrpunim  I  vjershės: Pula   dhe  Fiku

Ritregim  I  vjershės:  Pula   dhe Fiku

Gramatikė: Zgjedhimi I foljeve:,,kam,, ,  ,,jam,, nė  kohėn  e  ardhme

Gramatikė: Zgjedhimi I foljeve:  ,,kam,,  ,  ,,jam,, nė  kohėn  e  ardhme

Komentim I  njė  pėrralle    ndėgjuar

Shkruajmė   mbi  bazėn  e figurave

 

Pėrpunim I pėrrallėzės popullore:  Gjarpri, kutia   dhe Syligu

Ritregim I  pėrrallėzės :  Gjarpri,  kutia  dhe  syligu

Bisedojmė:  Jemi     pastėr

Lexojmė: Tri   gabimet  e  mia

Pėrpunim  I tekstit:  Zogu  cicėron

Komentim  I tekstit :  Zogu  cicėron

Shkruajmė:  Pastėrtia

Libri     do ta  lexojmė

Lexim  dhe analizė  e  librit  tė lexuar

Komentojmė:  mėsojmė  prej  gabimeve

Bisedojmė: Ngjarje    padėshiruar

Lexojmė: Miza    donte  bisht

Pėrpunim  I tekstit : shtėpia  ime  ka  sy

Komentim  I tekstit: shtėpia  ime  ka  sy

Gramatikė: fjalia ka   kuptime  tė ndryshme

Gramatikė: Fjalia ka  kuptime    ndryshme

Pėrpunim  I  tekstit : Ngatėrrimet   e Blerimit

Lexim  dhe  analizė  e  tekstit : Ngatėrrimet  e  Blerimit

Shkruajmė: Ngjarje  tė padėshiruar

Pėrpunim  I  tekstit:  Zėnka    zakonshme

Komentim  I  tekstit :  Zėnka    zakonshme

Bisedojmė:  sjellja  e  mire  na  zbukuron

Lexojmė:  Skifteri   dhe  macja

Pėrpunim  I tekstit:  Tre  diejt e  Dianės

Komentim  I  tekstit : tre  diejt e  Dianės

Sinonimet  ose fjalėt  me  kuptim    njėjtė

Sinonimet  ose  fjalėt  me    njėjtin  kuptim

Ushtrime nė    lexuar

Fjalė     urta  popullore

 

Shkruajmė:  Mirėsjellja

Pėrpunimi  I  tekstit : Shkopi  magjik

Ritregim  I  tekstit :  shkopi  magjik

Bisedojmė:  Ēdo     bėhem  kur    rritem

Lexojmė:  Mimozė  llastica

Pėrpunim I  pėrrallės.Ēupa    derdhte trėndafila  nga  goja

Ritregim I  pėrrallės: Ēupa  qė derdhte trėndafila nga  goja

Anonimet  ose  fjalėt  me  kuptim    kundėrt

Anonimet  ose  fjalėt  me  kuptim    kundėrt

Shkruajmė: Profesionet

Pėrpunim  I  tekstit :  Pylli

Komentim  I  tekstit: Pylli

Pėrpunim I pėrrallės:  Rosaku   I  vogėl  I   shėmtuar

Ritregim  I  pėrrallės : Rosaku I  vogėl  I  shėmtuar

Gramatikė:     prishim  dhe  tė  rindėrtojmė fjalitė

Gramatikė: Tė  prishim  dhe  tė rindėrtojmė fjalitė

Bisedojmė:  mjetet  e  udhėtimit

Lexojmė: Mė  se  udhėtonin  njerėzit

Pėrpunim i  pėrrallės :  E   pėrhitura

Ritregim  i  pėrrallės : E  pėrhitura

Ushtrime    tė lexuar  dhe nė  shkruar

Gramatikė: Tė zgjerojmė  grupet  e  fjalėve

Gramatikė: Tė  zgjerojmė grupet  e  fjalėve –Ushtrime

Shkruajmė: Mjetet  e  udhėtimit

Pėrpunim  i  librit  pėr lexim: ,, Tregime  pėr kecin  Bardhosh,,

Lexim   dhe analizė e  librit    lexuar: ,, Tregime  pėr kecin Bardhosh,,

Pėrpunim i  pėrrallės:  Maro  Pėrhitura

Ritregim  i  pėrrallės:  Maro  Pėrhitura

Analizė  e  tekstit: Letra   e  Lulit

 

Bisedojmė:Sė  shpejti  fillojnė  pushimet

Lexojmė:  Mirupafshim

Pėrpunim  I  tekstit  : O   ju  bjeshkė,  o   ti  det

Komentim   I  vjershės :  O  ju  bjeshkė, o  ti  det

Pėrpunim  I  tekstit:  Korriku

Komentim   I  tekstit:  korriku

Gramatikė: Tė  zgjerojmė  fjalitė

Gramatikė: Tė  zgjerojmė  fjalitė

Tė shkruajmė :  Shkruajmė  pėr pushimet

Librat    do ti  lexojmė

 

Gramatikė:  Numri  I  mbiemrave

Lexim: njė  tekst     shkurtėr

Bisedojmė: I duam  librat

Lexojmė:  shoku   im

Shkruajmė: ritregojmė  me  shkrim

Pėrpunim  I  vjershės :  Libri  im

Analizė   dhe   recitim   I  vjershės :  Libri  im

Bisedojmė:  Njeriu  prej  bore

Lexojmė:   Bora

Shkruajmė: Njeriu  prej   bore

Gramatikė: Zgjedhimi  I  foljeve

Gramatikė: Zgjedhimi   I  foljeve

Bisedojmė:     rrugė

Bisedojmė:  Mos, biri   im

Shkruajmė:  Pėrshkruajmė   ngjarje  nga  jeta

Pėrpunim  I tekstit :  Rruga   e  shtruar   me   hi

Ritregim   I  tekstit  :  Rruga  e  shtruar   me   hi

Gramatikė : Zgjedhimi  I  foljes ,, Lexoj   ,, nė  kohėn  e  tashme

Gramatikė:  Zgjedhimi  I  foljes ,,Lexoj,, nė  kohėn  e  tashme

Pėrpunim  I  librit  pėr  lexim:Tregime  pėr  fėmijė –Qamil  Batalli

Analizė  e  librit    lexuar  pėr  lexim ,, Tregime  pėr  fėmij ,, -Qamil Batalli

Pėrforcim    shkruarit  dhe    lexuarit

 

Orientimi    hapėsirė

Kuptimet  : para, pas ,nėn   dhe   mbi 

Kahet  e lėvizjes  .  lart ,  poshtė, djathtas, majtas

Pėrf.:kahet  e lėvizjes   dhe  kuptimet  para  ,  pas   etj.

Pėrcaktimi  I  pozitės    njė  objekti  ndaj  objekteve  tjera  F.P

 

 

 

Elementet  e  bashkėsisė

Vetitė  e pėrbashkėta   tė elementeve    bashkėsisė

Elementet   e  bashkėsive – grupimi –F.P

Paraqitja   e   bashkėsive    diagramin   e  Venit

Krahasimi  I  bashkėsive  sipas numrit      elementeve

 

 

 

Elementet  e  pėrbashkėta  tė tė  dy  bashkėsive

Elementet e pėrbashkėta  tė tė dy  bashkėsive F.P

Formimi  I  bashkėsive  prej dy bashkėsive

Formimi I  nėnbashkėsisė  sipas  vetisė    elementeve

Formimi  I  nėnbashkėsisė  sipas  vetisė sė  elementeve – F.P

 

 

 

Numrat  deri    10

Mbledhja  e  numrave   deri nė  10

Zbritja  e  numrave  deri    10

Mbledhja  dhe  zbritja  e   numrave  deri    10

Mbledhja  dhe  zbritja  e  numrave  deri nė  10 –F.P

Zbatime  tė mbledhjes  dhe  zbritjes     problema  -F.P

 

Krahasimi   i  numrave

Numrat   deri  nė 20

Krahasimi   dhe radhitja  e  numrave  deri    20

Mbledhja  e numrave   deri  nė 20

 

Zbritja   e  numrave  deri  nė 20

 

 

Mbledhja  dhe  zbritja  e  numrave  deri nė  20 perf.

Probleme

Mbledhja  e  numrave  duke potėsuar  10

Mbledhja   e numrave  duke  plotėsuar  10  -F.P

 

 

 

 

Zbritja  e numrave  duke  veēuar  10

Zbritja  e  numrave  duke  veēuar  10  -  F.P

Mbledhja   dhe zbritja   e numrave   pėrf.

Probleme  -  F.P

Numrat   deri    30

Mbledhja  dhe  zbritja  e numrave    deri nė 30

Mbledhja   dhe  zbritja  e  numrave  deri    30 – F.P

Mbledhja  e numrave  me  kalim  te   numri  10

Mbledhja  e  numrave  me kalim    numri   10  - F.P

Zbritja   e numrave  duke  veēuar  numrin  10

Zbritja e  numraveduke veēuar  numrin  10  -  F.P

Detyra  me  veprimin  e  mbledhjes   dhe  zbritjes

 

Probleme

Vijat  e drejta  dhe  tė lakuara-  segmenti

Matja  e  segmenteve   dhe   krahasimi  I  tyre

Vijat  e  drejta   dhe    lakuara -  segmenti  - F.P

Vijat   e   thyera ,  tė hapura   dhe    mbyllura

 

 

 

Vijat  e  thyera  -  matja  e  segmenteve

Numrat   deri  nė 100

Numrat  deri    100 -  pėrf.

Numrat  deri  nė 100  F.P

Mbledhja   dhe  zbritja me  dhjetshe      plota

 

 

 

Mbledhja  dhe  zbritja  me   dhjetshe tė plota  - F.P

Mbledhja  e  numrit dyshifror me  nr.njėshifror  pa  kalim    numrit  10

Mbledhja  e numrit dyshifror  me  nr. Njėshifror pa  kalim    numrit 10 -  F.P

Mbledhja  e numrit  dyshifror me  nr. Njėshifror me  kalim    nr. 10

Mbledhja  e  numrit dyshofror  me nr. Njėshifror  me kalim    nr. 10 –F.P

 

 

 

Mbledhja  e  numrave  nė  shtyllė

Mbledhja  e  numrave    shtyllė – F.P

Zbritja  e  numrave dyshifror pa  e prishur  numrin  10

Zbritja  e numrave  dyshifror pa  e prishur  numrin 10 – F.P

Zbritja  e  numrit   njėshifror  nga numri dyshifror   duke  e  prishur  numrin 10

 

Zbritja  e  numrit  njėshifror  nga  nr. Dyshifror duke  e  prishur numrin  10 F.P

Zbritja  e  numrave  duke  e  veēuar   numrin   10

Zbritja  e  numrave  nė shtyllė

Zbritja  e  numrave    shtyllė –F.P

Njėsia  matėse   e  gjatėsisė  - metri

 

 

 

Matja   e gjatėsisė    -   detyra

Matja    e  gjatėsisė   F.P

Mbledhja   e  numrave  dyshifror  me  dhjetėshe    plota

Mbledhja  e  numrave  dyshifror  me  dhjetshe    plota  F-P

Mbledhja  e numrit   dyshifror  pa  kalim   tė numrit  10

 

 

 

Mbedhja  e  numrit  dyshifror  pa  kalim    numrit  10  F.P

Zbritja  e  numrave  dyshifror  ku  zbritsi  ėshtė  dhjetėshe   e  plotė

Zbritja  e  numrit dyshifror    pa  e prishur  10

Zbritja  e  numrit  dyshifror  pa  e  prishur  10  F.P

Zbritja   e  dhjetėshes   sė plotė  nga  numri  dyshifror

 

 

 

Zbatime  me  probleme   pėrf.

Detyra    shprehura  me  fjalė

 

 

Ushtrime :  veprimi I  mbledhjes   dhe   zbritjes

Ushtrime :kontrollim I  njohurive

Mbledhja  e  numrave  dyshifror  me  kalim    numrit  10

Mbledhja   e  numrave  dyshifror  me  kalim  tė numrit 10 F.P

Zbritja   e  numrit  dyshifror   me   prishje    numrit  10

 

 

 

Zbritja  e  numrit  dyshifror  me  prishje    numrit  10  F.P

Euro

Euro – pėrf.

Ndrrimi  I  vendeve  tė mbledhorėve

Ndėrrimi   dhe  shoqėrimi  I mbledhorėve  -F.P

 

 

 

Grupimi  I mbledhorėve

Detyra   me dy  veprimet  ( mbledhje  dhe  zbritja  )

Detyra   me  dy   veprimet  (  mbledhje   dhe  zbritja )

Zbritja   e  numrit  nga   shuma

Zbritja  e    shumės  nga  numri

 

 

 

Lidhja  ndėrmjet  mbledhjes   dhe   zbritjes

 

Ushtrime  - kontrollimi  I  njohurive    fituara

Veprimi I  mbledhjes   dhe I  zbritjes

Detyra   me  dy  veprime

Detyra   me dy  veprime -  F.P

Probleme- zbatimi I veprimit     mbledhjes   dhe  zbritjes

 

 

 

Kilogrami

Kilogrami  pėrf.

Zbulojmė  mbledhorin  e  panjohur   X

Zbulojmė  mbledhorin  e  panjohur X  F.P

Zbulojmė  zbritėsin  e  panjohur  X

 

Zbulojmė  zbritėsin  e   panjohur  X  F.P

I    zbritshmi  I  panjohur  X

Jo barazimi  I  formės  X+a>o  ,  X-a>o

Jo  barazimi  I  formės  X+a<o  ,   X –a<o

Ushtrime   detyrash  -  barazimet

 

Ushtrime – kontrollimi  I njohurive    fituara

Drejtėza    e  simetrisė

Pikat  dhe   drejtėzat   e  simetrisė

Drejtėza  e  simetrisė   dhe   figurat  simetrike  -  pėrf.

Figurat   gjeometrike – F.P

Prodhimi   dhe  shuma

Prodhimi   dhe  shuma  F.P

Ndėrrimi  I  vendeve    faktorėve

Ndėrrimi I   vendeve    faktorėve  -F.P

Shumėzimi  me  faktorin    2

Shumėzimi  me  faktorin 2  F.P

 

Shumėzimi  me  faktorin  3

Shumėzimi   me  faktorin  3   F.P

Shumėzimi  me  faktorin     4

Shumėzimi  me  faktorin  5

Shumėzimi   me  faktorin  4  dhe  5

 

 

 

Shumėzimi  me  faktorin   10

Shumėzimi  me  faktorin  10  F.P

Shumėzimi   me  faktorin  6  dhe 7

Shumėzimi   me   faktorin  6  dhe  7  F.P

Shumėzimi  me   faktorin  8  dhe   9

 

 

 

Shumėzimi  me  faktorin  8    dhe   9  F.P

Zbatimi   I  veprimit     shumėzimit   nė probleme

Veprimi   I  shumėzimit  -   ushtrime

Ushtrime  =  kontrollim  I njohurive      fituara

Drejtėkėndėshi   dhe  sipėrfaqja  drejtėkėndėshe

 

 

 

Katrori   dhe   sipėrfaqja   katrore

 

Derjtėkėndėshi   dhe  katrori  -F.P

Vizatim  I katrorit   dhe  kėndėdrejtit

Trekėndėshi  dhe  sipėrfaqja   trekėndėshe

Drejtėkėndėshi,  katrori   dhe   trekėndėshi

Rrethi   dhe  sipėrfaqja   rrethore

 

 

 

Zero    dhe   njė   si  faktorė

Numri  dy  here,  tri  here , katėr  here    I  madh

Numri  dy  here,  tri  here , katėr  here    I  madh F.P

Shoqėrimi   I faktorėve   -  vetia   asociative

Shoqėrimi   I faktorėve   -  vetia   associative  F.P

 

 

 

Shumėzimi  I  shumės

Shumėzimi  I    ndyshimit

Detyra   me  dy  veprime  (+   dhe  * )

Detyra   me  dy  veprime  (-   dhe  * )

Zbatimi I  shumėzimit  me  probleme

 

 

 

Zbatimi I  shumėzimit  me  probleme  F.P

Kuptimi  I    dhėnave

Puna   me     dhėna  -F.P

Ushtrime  -  kontrollim  I  njohurive    fituara

 

Gjysma

Ēereku

Pėrcaktimi I  gjysmės   dhe  ēerekut  (  kuptimi  I   pjestimit  )

Pėrcaktimi  I  gjysmės    dhe ēerekut  -  F.P

Pjestimi

 

 

 

Pjestimi   - F.P

Pjestuesi ,  I  pjestueshmi  ,  herėsi

Pjestuesi ,  I  pjestueshmi  ,  herėsi – pėrf.

Lidhja  ndėrmjet  shumėzimit   dhe  pjestimit

Tabela  e  shumėzimit  dhe   pjestimit

 

 

 

Numri  dy, tre .  katėr  here    I  vogėl

Numri ,  pėr  sa mė I  vogėl  dhe  sa  herė     I  vogėl

Pjestuesi  1  dhe  I  pjestueshmi   O

Pjestimi   I   numrit  dyshifror , me  njė  numėr njėshifror

Pjestimi   I   numrit  dyshifror , me  njė  numėr njėshifror  -F.P

 

 

 

Gjejmė  faktorin    e   panjohur

Gjejmė  pjestuesin, tė  pjestueshmin  e  panjohur

 

Gjejmė  pjestuesin, tė  pjestueshmin  e  panjohur –F.P

Kubi

Kuadri

Kubi   dhe   kuadri  pėrf.

Piramida   dhe  cilindri

 

 

 

Koni  dhe  sfera

Trupat   gjeometrik  pėrf.

Ushtrime .  Kontrollim  I njohurive    fituara

Detyra   pėr  pėrforcimin  e  lėndės

 

Njohja e  nxėnėsve  me  materialet  dhe  mjetet  e  punės

Mėsojmė  pėr  mjetet  e  punės ( lapsi,ekuareli,flamosteri, pasteli,kolazh,mozaik etj.)

Llojet  e  vijave : tė  drejta,    lakuara,    ndėrprera

Llojet e ngjyrave    dhe  pėrdorimi   I  tyre

Ngjyrat   dhe  vijat  perf.

Parimet figurative – kompozicioni ,pėrpestimi, harmonia  dhe   kontrasti

Vizatim: mjetet   pėr  shkollė – ēanta, libri,lapsi  dhe goma

Ngjyrosja   e  punimit  :  Mjetet   pėr  shkollė

 

 

Edhe  zėrat  tanė  janė  vegla  muzikore

Muzika  na rrethon dhe  na  shoqėron

Zhvillim  I  kėngės :   Po bie  zilja  -  L. Antoni

Kėndim  I  kėngės :  Po bie  zilja

Kėndojmė  me  ritėm     shpejtė ,  ngadalė, mė  forte..

Zhvillim  I   kėngės :  kam  njė  mace,  kam  njė  qen - V.Nova

Kėndim  i  kėngės:  Kam  njė  mace,  kam  njė   qen

  gjith   jemi kor  qė drejton   dirigjenti

 

 

 

 

 

 

 

Trafiku nė   vendin  tim

Njohja  me  rregullat  e  trafikut

Zbatimi  I  rregullave        trafikut

Veprimtari   zbatuese:  zbatimi   I  rregullave      trafikut

 

 

Medelim  me  plastelin:  lapsi

Analizė  dhe  vlerėsim

Materialet dhe  veglat  pėr pikturim

Mėsojmė fjalorin figurative:vizatoj,pikturoj, modeloj,ilustroj,fotografoj  etj.

Vizatim :shtėpia  ime

Mozaik: shtėpia  ime

Vizatim:kamioni

Vizatim:  pamje  e  fshatit

 

 

Zhvillimi  i kėngės : shoku im  - Musa Piperku

Kėndim  I kėngės: shoku im

Luajmė  me   vegla  muzikore

Zhvillimi  I  kėngės:kam  njė  lepur – Ē.Zadeja

Kėndim  I  kėngės:Kam njė  letėr

Trupi  ynė mund tė  jetė  vegėl  muzikore

Zhvillim  i kėngės  :  Bletė  o bletė – Xh.Dervishi

Kėndim  I  kėngės: Bletė  o  bletė

 

 

 

 

 

 

 

Zhvillimi  I  raportit    drejtė   ndaj  ambijentit

Rregullat  e  ruajtjes    ambientit  jetėsor

Veprimtari zbatuese:Rregullat e  ruajtjes    ambientit  jetėsor

Kujdesi  ndaj  shėndetit

Veprimtari  zbatuese : kujdesi ndaj  shėndetit

 

Ngjyrosje   me  fllamaster  ngjyrash    ndryshme:pamje  e  fshatit

Vizatim:vetura   si  mjet  udhėtimi

Ngjyrosje  e  punimit:vetura  si mjet I udhėtimit

Vizatim: flamuri  ynė  kombėtar

Ngjyrosje  e  punimit: flamuri ynė kombėtar

Ngjyrosim: shenjat  e  komunikacionit

Modelim:shenjat  e  komunikacionit

Skulpturim   I  njė  kafshe  shtėpiake

Vazhdim  I  punimit

 

 

Kur  kuajmė me  vegla muzikore, jemi orkestėr tė cilin e drejton dirigjenti

Zhvillim  I  kėngės :  Kėnga  e  ditėlindjes

Kėndim  I  kėngės :  Kėnga  e  ditėlindjes

Veglat   e orfit kanė    me  ngjyrė tė  mbyllėt  dhe    hapur

Zhvillimi  I kėngės :Pėr  mėmėdhenė

Kėndim  I kėngės :  Pėr  mėmėdhenė

  luajmė  lojėrat   e  gjyshėrve   tanė

Zhvillimi I  kėngės : Mori  lulja  e  linit – popullore

 

 

 

 

 

 

Bisedė  pėr rrugėt dhe  qarkullimi    to

Roli  I  policit  nė rrugė

Veprimtari zbatuese: Roli  I  policit    rrugė

Llojet  e  trafikut rrugor, ajror  dhe  ujor

 

Vizatim: peisazh  vjeshte   me  shi

Ngjyrosje  e  punimit: Peizazh  vjeshte  me  shi

Modelim me  letėr:bredhi I vitit tė ri

Vizatim:bredhi  I  vitit    ri

Ngjyrosje  e punimit

 

 

 

Kėndim  I kėngės : Mori  lulja   e   linit

Imitime    zėrave  ,  melodive dhe  kėngėve    ndryshme

Zhvilllim  I kėngės : Moj  zoge – popullore

Kėndim  i kėngės  :  Moj    zoge

Zhvillim  I  kėngės:  Viti  I  Ri

Kėndim   I kėngės : Viti  I  Ri

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Rruga  e  kėmbėsorėve 

Njohja   dhe  zbatimi  I  rregullave  nga  kėmbėsorėt

Shenjat  e  trafikut  pėr  shtigje  tė kėmbėsorėve  dhe pėr  biēikleta

 

 

Medelim   me  plastelin:  Molla

Vizatim  I   njė  kafshe  shtėpiake

Ngjyrosje  e  punimit  :  kafsha  shtėpiake

Skulpturim I  flutrės me    letėr

Vazhdim  I  punės  nga  ora   e  kaluar

Analizė  dhe  vlerėsim

Komunikim: shenjat   e  komunikacionit

Vizatojmė:  shenjat  e  komunikacionit

 

 

Zhvillim  I  kėngės :Nani  nani  vajzėnė  -  popullore

Kėndim  I kėngės :  Nani  nani  vajzėnė

Luajmė   me  instrumente  ritmike

Si  duhet  ti  pėrdorim veglat  muzikore gjatė kėndimit   ritmik

Zhvillim  I  kėngės : Laja laja curulaja

Kėndim I kėngės  : Laja laja curulaja

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Veprimtari zbatuese: shenjat  e  trafikut pėr  shtigje    kėmbėsorėve

Shenjat   me  dritė

Ndėrtimi  I  modelit    njė udhėkryqi

 

Ngjyrosim: shenjat  e  komunikacionit

Komunikim  visual:film  vizatimor

Kolazh:punim  sipas dėshirės

Vazhdim I  punės  nga  ora  e  kaluar

Vizatim:pisazh  dimri

Ngjyrosje  e  punimit :peisazh  dimri

Vlerėsim  estetik

Vizatim:fshati    dimmer

Ngjyrosje:fshati    dimmer

 

 

Zhvillim  I kėngės : Zonja  dhelpėr   kot   e  ke

Kėndim  I kėngės : Zonja  dhelpėr  kot   e  ke

Lojėra  muzikore

Zhvillim  I  kėngės : Njė  qemane  e   vogėl

Kėndim  I  kėngės : Njė  qemane  e  vogėl

Zhvillim  i kėngės :shoqe  eja    kėrcejmė.

Kėndim  I  kėngės : shoqe  eja    kėrcejmė

Zhvillim  I  kėngės:   ftohtė – nxehtė

 

 

 

 

 

 

Veprimet  pėr  mbrojtjen  e  pastėrtisė  individuale

Veprimet pėr  mbrojtjen  e ambientit, klasės , shkollės ,  dhe   mjedisit

Vėzhgimi I  ndotjes    ambientit   nga  letrat ,  shishet ,  kėnaēet   etj.

Grumbullimi  I  letrave ,  I  kėnaēeve  dhe  klasifikimi  I  tyre

 

Analizė   dhe   vlerėsim

Kolazh:  natyrė  e  qetė

Vizatim:natyrė  e  qetė-dy  molla  dhe  njė  limon

Vizatim: kafshė     egra

Ngjyrosje  e  punimit:kafshė    egra

Modelim(skulpturim) kafshė    egra

Vizatim :njė  tufė  lule pėr  8  Mars

Ngjyrosje  e  punimit: njė  tufė  lule  pėr 8 Mars

 

 

Kėndim  I kėngės  :  ftohtė -  nxehtė

Lojė  me  shoqėrim  instrumental

Zhvillim  I kėngės : Era     -  F.Shubert

Kėndim  I  kėngės :  Era

Zhvillim  I  kėngės : stinėt  e  vitit  - N. Doko

Kėndim I  kėngės : stinėt  e  vitit

Zhvillim  I kėngės : Martesa  e  ariut -  anonime

 

 

 

 

 

 

 

 

Dallimi dhe   krahasimi  I  ujit    ndotur  dhe    pastėr

Marrja  e  masave dhe  aktiviteteve   kundėr  ndotjes    ambientit

Veprimtari  zbatuese  :  Masat dhe  aktivitetet  kundėr  ndotjes sė  ambientit

 

Modelim(skulpturim) kafshė    egra

Vizatim objektesh mbi   bazė vėzhgimi:shkolla

Ngjyrosje  e punimit:shkolla

Vlerėsim:estetik  I  punimeve

Vizatim dhe ngjyrosje :orenditė    klasė

Vizatim:njeriu  prej  bore  dhe  fėmijėt

Ngjyrosje  e punimit:njeriu  prej  bore

Vizatim:rruga  pėr    shtėpinė   time

Ngjyrosje   e  punimit

 

 

Kėndim I kėngės :  martesa  e  ariut

Dėgjojmė  muzikė    bashku

Muzikėn  e  krijon  kompozitori

Zhvillim  I  kėngės :Fugėza  fshatare ( korale ) Z.Ballata

Kėndim  I  kėngės :Fugėza  fshatare

Muzika  e  shkruar  ėshtė  kompozim

Zhvillim  I  kėngės .Buqeta  e vogėl  - A.Koci

Kėndim  I kėngės  : Buqeta  e vogėl

 

 

 

 

 

 

Rregullat    klasė , nė  shkollė  dhe    mjedisin   ku  jetoni

Veprimtari zbatuese: Rregullat    klasė, nė  shkollė dhe     mjedisin  ku  jetoni

Mbjella  e  luleve   dhe  kultivimi   I tyre praktik

Veprimtari  zbatuese: Mbjellja   e  luleve   dhe  kultivimi  I  tyre

Shėrbimet mė tė  thjeshta qė  mund tė kryhen  gjatė jetės    pėrditėshme

 

 

Peizazh:  pranvera    kopshtin  tim

Ngjyrosje  e punimit: pranvera    kopshtin  tim

Vizatim:klasa  ime

Ngjyrosje  e punimit: klasa ime

Vizatim:rruga  pėr    shtėpinė   time

Ngjyrosje   e  punimit

Ngjyrosje  e  punimit:kafshė    egra

Modelim(skulpturim) kafshė    egra

 

 

Kompozimet zbulojnė disponime, ngjarje , tregime  dhe  pėrralla tė  ndryshme

Zhvillim  I  kėngės : Valle  shqipėtare – ( orkestrale ) W.A. Moxart

Kėndim  I  kėngės : Valle   shqipėtare

Gjatė  dėgjimit  njohim  zėra    ndryshėm

Zhvillimi  I  kėngės  :  Nina   nana  (  zė piano  )

Simfonia  e   fėmijėve – Josef Hajdn

Njohim  ngjyrėn  tingėllore    instrumenteve  dhe  tė orkestrės

Rėnkim  I  zogut -    e  piano, L. W. Bethoven

 

 

 

 

 

 

 

Veprimet  qė kryhen pėr  mbajtjen   e  pastėrtisė individuale

Veprimtari  zbatuese : veprimet  qė kryhen  pėr  mbajtjen e pastėrtisė  individuale

Pėrdorimi  I  mjeteve higjienike (sapuni, furēa, e dhėmbėve,peshqiri, …)

Veprimtari  zbatuese: Pėrdorimi   I  mjeteve  higjienike

 

Vizatim:  bujku    arė

Ngjyrosje  e  punimit: bujku    arė

Vizatim :pėrshtypje  nga  pikniku

Ngjyrosje  e  punimit:pėrshtypje  nga  pikniku

Analizė  dhe  vlerėsim

 

 

 

 

 

Muzikė e  vogėl  nate-  R.Rudi  ,, Njė  kokė,  njė  tokė ,, -  korale

Imagjinojmė  tregime  tingėlluese

Imagjinojmė  muzikėn  pėr kėngė

Sajojmė  shoqėrime

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Dėshira  dhe vullneti  pėr  mbajtjen  e  pastėrtisė  dhe    rregullit  pėr  vetėn

Ndėrtimi  I  modeleve pėr disa  mjete  higjienike

 

Ecje    dhe  vrapime tė  lira

Lojė  elementare   pėr zhvillimin  e   shkathtėsive –shkopi pingul,shkopi stafetė

Ecje  majtas  ,djathtas dhe    qėndrim    drejtė nėpėr  katrorė tė  renditur

Vrapim   me  pėrshkrim  tė figurave  , me   ndrrim      ritmit

Kėrcim  I  litarit ,  shkopit    renditur nė  dysheme

Hedhje  e  topit    largėsi 

Piknik     natyrė  -  rethi  natyror

Gatitu ,  qetėsou

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Kujdesi  dhe  ruajtja  e  teksteve  dhe  mjeteve mėsimore

Zbatimi  I  regullave    klasė – shkollė

Si    ruhemi  nga  sėmundjet  ngjitėse

Higjiena  personale  dhe  e   pėrgjithshme

Respektimi  I  shenjave tė  komunikacionit    rrugė

Ruajtja  e  ambijentit  shkollor 

Shenjat  e   rrezikut     trafik

Sjelljet   dhe   disiplina   e  nxėnėsve nė    shkollė

 

 

Kthimi    vend   djathtas  ,  majtas ,  prapa

Ecje  dhe  vrapime  duke  ndėrruar   krahun  e lėvizjes

Lėvizje  ciklike  duke ndryshuar tempin e lėvizjes

Kėrcim  I    litarit tė  shkurtėr     vend  me  ndėrhap

Hedhja  e  topit  me  njėrėn  e  kapja  me  dorėn  tjetėr

Kontrollimi  I  aftėsive   psiko- motorike

Ngjitja  nėpėr  stolin  gjimnastikor   ose   dru

Lojėra elementare me qėllim    zhvillimit     aftėsive lėvizore,psikike,funksionale.

Ngritja  nėpėr shpatullore dhe   stol    vendosur pjerrtas ,duke bartur pasha tė lehta

 

 

 

 

 

 

 

Ruajtja   dhe  pastrimi   I  dhėmbėve

Pastrimi  I  klasės

Kushtet    themelore  jetėsore

Ēfar  kushtesh  na   nevoiten

Pastrimi    I  fushės   sportive

Si   ta  mbrojmė  ambientin   jetėsor

Koha   e  lire ,  racionalizimi  I  kohės

Kultura       folur   dhe    ecur

Pastrimi   I klasės     tėrėsi

Pjestimi   pėrforcim

 

Ngritje – nėpėr  shpatullore   dhe  pėrbirime

Ecje  nėpėr stolin gjimnastikor   dhe  trarin e  ulėt duke bėrė kthimin pėr 180 shkallė

Vrapim  I  shpejtė  deri    30 m    me   nisje   nga pozita    ndryshme

Ndėrrim  I shpejtėsisė     lėvizjes    vend  dhe    lėvizje

Rrokullisje   anėsore  dhe  kapėrdimi  para

Kapėrdimi  prapa   nga  vendi  I   pjerrėt

Dy  kapėrdime   para  njėri  pas  tjetrit

Varje  e  shkurtėr     mjete  natyrore , artificiale, lisi-druri ,   dega etj.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Shumėzimi   pėrforcim

Ushtrime   nė tė   folur

Pastrimi   I   oborrit      shkollės

Kujdesi   ndaj   zjarrit

Pastrimi  I   koridorėve      shkollės

Respektimi   ndaj    moshuarėve

Respektimi   ndaj  shokėve  dhe  shoqėve tė  shkollės

Rendi  dhe   disiplina     klasė

 

Mbėshtetje  me  qėndrim tė  shkurtėr (nė  dysheme , mjete natyrore ose artificiale)

Lojėra  elementare me  elemente tė  kapjės nė  zingjir

Kėrcim    larti nga  vendi  pupthi

Loja me  litar- tėrheqje ,shtyrje    formė  rrethi

Variante    ndryshme tė  ecjes dhe vrapimit

Kėrcim    largėsi nga  vrulli  I  njėrės  kėmbė

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Rendi   dhe  disiplina      familje

Kujdesi ndaj   sėmundjeve   ngjitėse

Roli   dhe  puna   e  nxėnėsve       grupe

Higjiena      shkollė  ,     klasė

Veshėmbathja     gjatė   dimrit

Si     mbrohemi   nga   zjarri

 

Udhėheqja  e  topit me  njėrėn  dorė    ecje

Rrotullimi  I  rethit  rreth  krahut, udhėheqja e  rrethit duke e  rrotulluar

Kėrcim    prapthi, kėrcim fėmijėsh

Hapat  vallėzues , hap pas hapi.

Lojėra  elementare    forces

Kėrcim    thellėsi

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Kujdesi  ndaj   lėndėve  plasėse

Kujdesi  ndaj  armėve     ambientin   ku  jetojmė

Sėmundjet   ngjitėse

Jeta     fshat  -  infrastruktura

Puna   dhe  rregullat     bibliotekė

Pastrimi    gjeneral   I  klasės

 

Rrotullim   I   rrethit  njėri  nga    tjetri

Valle   popullore      fėmijėve: Ne  jemi   fėmijė    gėzuar

Udhėheqja  e   topit  nė vend me  dorė tė  majtė e  tė djathtė

Lojėra elementare     forces – lufta  pėr  kėshtjellė

Kontrollimi  I aftėsive psiko- motorike

Trari  I   ulėt :  Ecje  me  bashkėngjitje   ēuē,  drejt  ,  dalje

Ushtrime  formimi    me  rekuizita ( shkopinj,  litar  dhe rreth

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Kujdesi      trafik -  rrugė

Si     mbrohemi  nga  gripi

Puna    grupe  .  Roli   dhe   rėndėsia

Racionet    ushqimore

  flasim  .Ditėn  e    dashuruarve

Veshėmbathja   pėr   stinėn   e  dimrit

Mbi    gjitha   ėshtė  liria

Dhuna     shkollė  ,  masat   parandaluese

 

Zvarritje  ,  barkas  ,   anash

Ecje   dhe   vrapime    formė  garish

Kapėrcimet :  Kėrcim  fėmijėsh    valle

Hedhje  e  topave    largėsi,  gjuatje    cak

Hedhje  e  dhe  kapje  e  topit  nga  vendi  dhe  nė lėvizje  me  dorė  tė majtė-djathtė

Lojėra  elementare  tė shpejtėsisė – vrapim  kėnguri

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Bashkėbisedim  pėr  7   Marsin

Flasim    dhe    shkruajmė  pėr  7 Marsin

   shkruajmė   pėr   8 Marsin

Pastrimi  I   oborrit    shkollės

Pastrimi   I  klasės  dhe  koridorit

Rregullimi   I    kopshtit   shkollor

 

Ecje : majtas – djathtas,  nėpėr katrorė tė  renditur  njėrin  pas  tjetrit 50 cm

Kapėrcim  pėrtej pengesave (  para  )

Ngjtje  nėpėr purtekė  ose  litar

Pasim   I  topit    ēifte     ecje nga  poshtė prej lartėsisė    krahrorit

Kėrcim nė   gėrshėrė nė  lartėsi  me vrull

Kėrcim     largu  nga  vendi   me  kėmbė    bashkuara

Kontrollimi   I aftėsive  psiko -  motorike

Lojėra  elementare    forces – lufta pėr  vend    rreth

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Dita   ndėrkombėtare   e   shėndetėsisė

Dita   ndėrkombėtare   e   tokės

Dita   e   pashkėve

  shkruajmė  historia  e  ditės       tokės

Ujitja  e   luleve     shkollės

Bisedojmė pėr  klimėn   globale

  flasim.  Trimat    patriot  tanė

Respektimi  I  shenjave     trafikun   rrugor

Eskurzioni   pėr   nxėnės

 

Udhėheqja   dhe   pasimi  I  topit  me  njė  dorė nė vend dhe     lėvizje

Hedhja  e  topit  nga  largėsia    cak  me  dorė tė djathtė e tė   majtė

Hedhje  e  topit    largėsi nga  vendi  dhe nė lėvizje

Ngjitja  nėpėr   litar  dhe  dru

Vrapim I shpejt

Krosi  pranveror

Kėrcim  nė lartėsi    me  vrull     rėrė   ose  dyshek

Udhėheqja  dhe  pasimi  I  topit  me  njė  dorė    vend   dhe   lėvizje

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Bised:   1    Maji

Bised:  pėr   9  Majin  dita   e  europės

Shėtitjet  -  pikniku

Klima      pėrgjithėsi

Garat     shkollė

Dita   botėrore  kundėr     duhanit

Mbrojtja   e   ambientit   jetėsor

Vlerėsim  I  njohurive      fituara

 

Lojėra  elemtare tė  shpejtėsisė

Kontrollimi   I   aftėsive   psiko -  motorike

Piknikė    natyrė

Elementet   fillestare  tė notit